Uczniowie polecają

Zachęcamy do pisania recenzji. Można je przesyłać na adres:  bibliotekaedu303@gmail.com

"Jestem eko : ja też mogę uratować świat!", Sylwia Majcher
 
"Jestem eko" to książka, którą dostałem od mojej koleżanki Nadii, której mama jest jej autorką. Opowiada o Nadii i jej bracie Pawle, którzy chcą uratować naszą planetę przed śmieciami i przekonać wszystkich ludzi, żeby też robili te podstawowe rzeczy, czyli: jeździli rowerem, a nie autem, segregowali śmieci do odpowiednych pojemników i zamiast marnować wodę, z różnych źródeł zbierać deszczówkę. Jeżeli chcesz razem z Nadią i Pawłem zmieniać świat, to przeczytaj tę książkę! 
Bruno, klasa IV
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Ciało - śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu", Scott Todnem
 
Książka "Ciało-śmiało'' jest to bardzo dobry przewodnik o dojrzewaniu chłopców i zmianach zachodzących w ich organizmie. Mówi nam że dojrzewanie to nic złego, bo razem z tobą przechodzi przez to 300 milionów chłopców i każdy dojrzewa w innym tempie. Nasze ciało się zmienia wraz z wiekiem: mamy większą ilość włosów, pojawia nam się jabłko Adama i wiele innych rzeczy. Zamiast szukać informacji w Internecie, zachęcam Cię do przeczytania tej książki!

"Niezbędnik każdego chłopca : jak ogarnąć dojrzewanie", Phil Wilkinson

Czyli jak radzić sobie z nastrojami, jak dbać o higienę osobistą i co się będzie działo z naszym ciałem? Mi najbardziej podoba się rozdział o tym strasznym utrapieniu okresu dojrzewania, czyli o pryszczach, bo dowiedziałem się że nie można ich wyciskać, bo wtedy pojawi się ich jeszcze więcej!!! Jeżeli chcesz się dowiedzieć o tym i o innym....zachęcam Cię do przeczytania tej książki!

 

Bruno, klasa IV
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Seria "Dziennik cwaniaczka", Jeff Kinney

„Dziennik cwaniaczka” to książka Jeffa Kinneya opowiadająca o szalonych przygodach Grega Heffleya i jego zwariowanej rodziny. Czarno-białe ilustracje doskonale podkreślają atmosferę przygód bohatera. Cwaniaczek opowiada o swoim zwykłym z pozoru życiu, ale książka bawi do łez, a codzienne obowiązki zmieniają się w wesołe przygody. Dziennik cwaniaczka jest książką, którą warto przeczytać, ponieważ już od pierwszej chwili przygody Grega są wciągające i ciekawe. Można ocenić że jest to "Jedna z najlepszych serii dla dzieci, jakie kiedykolwiek powstały”!


Aleksander, klasa V
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Straszne straszne opowięsci", Jeff Kinney

,,Strasznie straszne opowieści'' są to historyjki o różnych strasznych rzeczach, np.: jeździec bez głowy, zombie apokalipsa, piwnica i wiele innych. Moim zdaniem najlepsza opowieść to zombie apokalipsa, ponieważ zombie wtargnęły do małego miasteczka Fairview i były zdziwione, bo ludzie przyjęli je gościnnie, zrobili menu pod zombiaki - mózgi z tofu, znalazły sobie pracę i kupiły domy, i wiele innych rzeczy. Ale potem ludzie i zombie zginęli, bo.....  Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co się dalej wydarzyło, zachęcam do przeczytania tej książki!
Bruno, klasa IV
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Mózg : to, o czym dorośli Ci nie mówią", Max Skorwider, Boguś Janiszewski
 
Książka ,,Mózg'' zrozumiale i z odrobiną humoru opisuje budowę i sposób funkcjonowania mózgu. Dzięki niej możemy odpowiedzieć sobie na wiele nurtujących nas, nastolatków, pytań: Dlaczego tak dużo myślimy i czy jest to dla nas męczące? Dlaczego nastolatki myślą inaczej? Dlaczego tak często myślimy na skróty? Co to jest sztuczna inteligencja? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie, czytając tę książkę, do której przeczytania Was zachęcam
Bruno, klasa IV
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Skrzynia Władcy Piorunów", Jeff Kinney 

Pierwsza część cyklu "Detektywi na kółkach". Książka opowiada historię zakochanych w sobie nastolatków: Toma i Julii. Towarzyszy im pies Spike. Ojciec Toma niespodziewanie znika i nie ma po nim śladu. Bohater jest pewny, że ojciec po prostu go opuścił, ale wkrótce dowiaduje się, że został on porwany. Nastolatkowie postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Julia jeździ na wózku inwalidzkim, co w ogóle nie utrudnia im dalszych poszukiwań. Opowieść ta wiąże się również z historią Nicoli Tesli żyjącego na przełomie XIX i XX w. Według mnie historia przedstawiona w książce jest piękna oraz ma edukacyjne znaczenie. Warto ją przeczytać!    


Sara, klasa VI
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Loki : poradnik złego boga, jak być dobrym", Louie Stowell

Głównym bohaterem książki ,,Loki. Poradnik złego boga, jak być dobrym" jest największy oszust i żartowniś wśród bogów. Na ziemi, dokąd został wypędzony za swoje złe zachowanie, zostaje uwięziony w ciele 11-letniego chłopca. Musi chodzić do ludzkiej szkoły, zachowywać się jak człowiek, nie może kłamać, awanturować i musi się dobrze zachowywać, żeby wrócić na swoją planetę. Kiepsko mu to idzie, ale uparcie dąży do celu i chce udowodnić, że może być dobrym. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy mu się udało i czy wrócił na swoją planetę, to zachęcam Cię do przeczytania tej książki!
Bruno, klasa IV
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Hej, Jędrek! Kłopoty z dziewczynami", Rafał Skarżycki, Tomasz Lew Leśniak

Od dawna Jędrek chodził do szkoły ze swoimi najlepszymi kolegami i koleżankami, ale w pewnym momencie wszystko się zmieniło, kiedy do ich szkoły przyjechali Włosi. Do Jędrka domu przyjechał Paolo, a do jego znajomych inne osoby włoskiego pochodzenia. Potem Jędrek został poproszony przez swojego przyjaciela Witka o pomoc w zapoznaniu się z jedną dziewczyną z Włoch, a następnie w szkole odbywa się bal, na którym...

"Hej, Jędrek! Szukasz guza?", Rafał Skarżycki, Tomasz Lew Leśniak

Dziesięcioletni Jędrek stawia sobie za cel wytropienie Szefa Wszystkich Szefów, który terroryzuje całą okolicę. Chłopiec podejrzewa wiele osób, ale w końcu odkrywa kto jest bandytą i niestety wpada w tarapaty. Kolejny problem Jędrka to odchudzanie swojego przyjaciela, zwanego Grubym. Kuracja jednak nie przynosi efektów i kolega jest coraz słabszy i nieszczęśliwy. Jędrek walczy również o honor własnej siostry, której chłopak spotyka się jeszcze z inną dziewczyną. Jędrek chce jej o tym powiedzieć, ale nie wie w jaki sposób.

"Hej, Jędrek! Gdzie moja forsa?", Rafał Skarżycki, Tomasz Lew Leśniak            

Jędrek marzy o nowej konsoli, której rodzice nie chcą mu kupić, więc musi sam postarać się o pieniądze. Tata Jędrka dowiaduje się, że obok jego warsztatu buduje się kolejny, więc będzie miał konkurencję i może zbankrutować. Potem dostaje zadanie z historii, żeby zrobić plan naszego miasta i dowiaduje się, że na miejscu, gdzie ma być wybudowany mega warsztat, stał kiedyś bank i w czasie drugiej wojny światowej został zniszczony i jest możliwe, że gdzieś tam może leży jakiś sejf, a w nim pieniądze.

Chcecie poznać dalsze losy Jędrka przeczytajcie tę serię!



Bruno, klasa IV
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Seria "Domek na drzewie", Andy Griffiths

„Domek na drzewie” to książka Andy'ego Grifithsa opowiadająca o przygodach przyjaciół Andiego i Terriego mieszkających na drzewie. W pierwszym tomie domek ma 13 pięter w kolejnych rozrasta się o 13 pięter np.: 26,39,52. Książka ilustrowana jest ładnymi czarno-białymi ilustracjami w stylu komiksu. Życie w domku na drzewie nie zawsze jest usłane różami, ale jedno nie ulega wątpliwości: nigdy nie nudzimy się. Niespodziewane zwroty akcji bawią i wciągają do zabawy. Domek na drzewie to książka, którą mogę polecić każdemu.

Można ocenić że jest to najśmieszniejsza seria od czasów Dziennika cwaniaczka!


Aleksander, klasa V
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Tajemnica mody", Martin Widmark, Helena Willis

Mieszkańcy małego szwedzkiego miasteczka Valleby przygotowują się do wizyty światowej sławy kreatora mody, podczas której w konkursie zostanie wybrany najlepiej ubrany mieszkaniec. Całe miasto ogarnia szaleństwo przygotowań i każdy chce wygrać bilet do Paryża. Sytuacja robi się jeszcze bardziej napięta gdy znika ukochana kotka projektanta, a on otrzymuje od porywacza... Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak potoczyła się dalsza część tej historii, przeczytaj książkę. 

"Tajemnica miłości", Martin Widmark, Helena Willis


W szwedzkim miasteczku Valleby odbywa się festiwal miłości, podczas którego za jeden przytulas i pocałunek nagrodą jest pięć koron. Impreza została zorganizowana, żeby zebrać datki dla biednych dzieci z całego świata. Wszystko idzie jednak nie tak i festiwal kończy się z dziwnych powodów. Jeżeli chcesz poznać losy Lassego i Mai, przeczytaj książkę.

"Tajemnica zamku", Martin Widmark, Helena Willis


W Valleby odbywa się ekskluzywna degustacja czekolady zorganizowana przez Hrabiego von Farsena. Gdy goście weszli do zamku zachwycali się jego wyposażeniem. Hrabia Erik von Farsen przekonywał gości o tym, że jak mieszkańcy Valleby zainwestują w jego plantację, to będą bogaci jak on. Podejrzenia mają jedynie Lasse i Maja, Jeżeli chcesz się dowiedzieć co się potem stało i czy goście uwierzyli w zapewnienia hrabiego, to sięgnij po książkę z cyklu Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai.

Bruno, klasa IV
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Seria "Baza księżycowa ALFA", Stuart Gibbs

Śledztwo w kosmosie” i „Zguba w kosmosie” to książki z serii „Baza księżycowa ALFA” autorstwa Stuarta Gibbsa. Opowiadają o przygodach Dasha Gibbsona i jego rodziny oraz innych mieszkańców bazy na księżycu. Czarno-białe ilustracje podkreślają atmosferę śledztwa, dynamiczne zwroty akcji uatrakcyjniają przygodę. Obie książki warto polecić osobom w każdym wieku. Połączenie rasowego kryminału, dowcipnej przygodówki i fantastyki naukowej zainteresuje każdego.

Oba tomy łączy wspólna przygoda, niemniej po każdą z nich można sięgnąć samodzielnie. Polecam!


Aleksander, klasa V
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Dziewczynka, która wypiła księżyc", Kelly Barnhill

Książka opowiada o pewnej wiosce, w której co roku w ofierze składano jedno niemowlę. Mieszkańcy sądzili, że to uchroni ich przed wiedźmą Xan. Na szczęście była ona dobrą wiedźmą i ratowała każde niemowlę. Pewnego razu gdy uratowała kolejne dziecko, a była to Luna, przypadkiem nakarmiła je światłem księżyca, obdarowując je przy tym ogromną mocą. Wiedźma przerażona konsekwencjami, postanowiła na zawsze przygarnąć dziewczynkę. Czy Luna zmierzy się z mocą, która jest głównym źródłem nieszczęść w smutnej wiosce?

Maja, klasa V
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Solne bociany", Cosmus Flam

Jest rok 1768. Fryderyk Wielki nałożył podatek na czeską sól. Jednak nie wszystkim się to podoba. W Górach Izerskich zaczynają grasować szmuglerzy soli, solne bociany. Przemytnicy zdają się pochodzić ze wsi Gradówek. Mieszkaniec wsi, wachmistrz Blankenburg nie potrafiąc ich wyśledzić prosi o pomoc starostę von Wappera, który początkowo ignoruje prośbę Blankenburga, jednak po prowokacji ze strony solnych bocianów przysyła do Gradówka oddział dragonów pod wodzą porucznika von Thaddena mający rozwiązać sprawę przemytników. 
Książka Cosmusa Flama jest bardzo ciekawie napisana, wciągająca. Jest także pełna pięknych opisów górskiej przyrody i dawnych legend. Polecam każdemu.


Irena, klasa VIII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Dziwne przypadki naszego DNA", Sam Kean

Książka Keana porusza chyba wszystkie aspekty związane z genetyką. Czytając ją poznajemy historię odkrywców DNA oraz genów i dowiadujemy się o rozmaitych badaniach z dziedziny genetyki. Książka tłumaczy mechanizm powstawania białek (w dość prosty sposób). Wyjaśnia także jak łączy się darwinizm z mendelizmem oraz czemu mamy 46 chromosomów, chociaż kiedyś jak większość naczelnych mieliśmy 48. Autor opisuje też wpływ działania niektórych genów na nasz organizm. 
Bardzo ciekawa lektura, z której można się dużo dowiedzieć. Łatwo się ją czyta, ponieważ nie jest napisana zbyt skomplikowanym językiem. 


Irena, klasa VIII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Berło Serapisa i inne opowiadania", Rick Riordan

Czytaliście Percy’ego Jackson’a? Olimpijskich Herosów? A może Kroniki Rodu Kane? Jeśli odpowiedzieliście TAK, biegnijcie do biblioteki, od razu po przeczytaniu tej recenzji. 
Książka jest zbiorem 9 opowiadań z uniwersum lubianego autora. Niektóre były wcześniej publikowane, jak np.: „Syn Sobka” którego mogliśmy przeczytać, na końcu „Znaku Ateny”. Jednak znajdą się też nowe. W tym takie dzięki którym dowiemy się: Jak Beckendorf spotkał Festusa? Dlaczego nikt nie lubi Myrmek? Czy powinniśmy współczuć Clarisse? I dlaczego nie można ufać latającym stolikom?! 
Lecz co najważniejsze - czy połączona siła herosów z obozu półkrwi i magów z 21 nomu okaże się silniejsza od… Przecież to miały być recenzje bez spoilerów! Nie mogę wam zdradzić!
Bonus dla fanów Luke’a Castellan’a – jeden z rozdziałów to jego pamiętnik, z dni poprzedzających poznanie Annabeth. Może rzuci on inne światło na najsłynniejszego syna Hermesa.
Fani PJ, KK i OH na pewno ucieszą się z kolejnej książki, i spotkania bohaterów. Przez podział na krótkie historyjki, „Berło Serapisa” czyta się szybko, a fabuła skrócona do minimum jest bardzo wartka.

Helena, klasa VIII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem", Przemek Staroń

W tej książce nauczyciel roku 2018 pokazuje psychologiczne metody na „ogarnianie” codziennego życia. A co więcej robi to za pomocą… „Marvela”, „Gwiezdnych Wojen”, serii „Harry Potter”, „Igrzysk Śmierci”, „Władcy Pierścieni”, a nawet „Percy’ego Jacksona”! Każdy znajdzie wątek który go interesuje. Sam autor  porównuje się do postaci Remusa Lupina – nauczyciela obrony przed czarną magią w Hogwarcie. Pokazuje nieoczywiste związki między codziennością a fikcją. Na przykład czy zaklęcie „Riddikulus” jest takie trudne w rzeczywistości? Czy jeśli kapitan Marvel w pewnych sprawach jest całkowicie bezradna, co MY możemy w nich zdziałać? I co jeśli, jak Percy, uwierzymy w siebie?
Jest to krótka książka, ale w zamian z kontynuacją. Czyta się powoli, bo trzeba ją zrozumieć, ale to nie jest wada! Przyjemnego czytania!



Helena, klasa VIII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Wiedźmikołaj", Terry Pratchett

Gildia  Skrytobójców dostała zlecenie polegające na zabiciu Wiedźmikołaja. Do jego wykonania zostaje wyznaczony pan Herbatka, którego poglądy na świat są odmienne niż innych. W związku z tym podchodzi do sprawy z nietypowej strony. Dodatkowo pomagają mu Audytorzy - tajemnicze stworzenia, które bardzo starają się nie istnieć. Nie mogę zdradzić ich planu, ale najwyraźniej działa skoro w saniach Wiedźmikołaja znajduje się nie kto inny jak Śmierć w czerwonej szacie z poduszką mającą imitować brzuch. Jego wnuczka Susan ma mało czasu na naprawienie sytuacji, a do pomocy ma tylko kruka z apetytem na gałki oczne, Śmierć Szczurów, o boga kaca i oczywiście Pimpusia. 
Pratchett jak zwykle trzyma czytelnika w niepewności aż do ostatniej kartki. Świetna lektura na święta. Polecam.


Irena, klasa VIII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Nawia"Katarzyna Berenika Niszczyk, Marta Krajewska, Anna Szumacher, Jagna Rolska, Rafał Dębski, Martyna Raduchowska, Marcin Podlewski, Marcin Mortka

"Nawia" to zbiór opowiadań związanych z mitologią słowiańską. Znajdują się tu opowieści osadzone zarówno w dawnych czasach, jak i w teraźniejszości. Poznajemy wiele postaci ze słowiańskiego folkloru. W jednym opowiadaniu był przedstawiony nawet słowiański mit o powstaniu świata (bardzo ciekawy). Najbardziej podobała mi się "Szeptucha", której główną bohaterką jest szeptunka zamieszkująca luksusową chatę z jakuzzi znajdującą się we wsi Kierzbudy. Pewnego dnia dostaje ona zlecenie na zajęcie się działką, która pomimo suszy codziennie na określony czas napełnia się wodą. Potem woda znika i nie ma po niej śladu. 
Aby poznać zakończenie tej historii polecam przeczytać tę książkę.


Irena, klasa VIII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Atrament i krew", Rachel Caine

Jess Brightwell żyje w świecie, w którym nigdy nie opatentowano prasy drukarskiej. Książki są przepisywane bądź kopiowane przez tzw. Obskurystów. W związku z tym książki mają mało egzemplarzy i zwykli obywatele nie mogą ich legalnie posiadać. Jednak niektórzy posiadają książki zdobyte nielegalnie, zwani są oni kolekcjonerami. Książki kolekcjonerom dostarczają przemytnicy. Jednym z nich jest właśnie Jess. O to by nikt nie posiadał na własność książek dba organizacja zwana Biblioteką. Surowo karze ludzi, którzy sprzeciwiają się jej głównemu celowi. Gdy osiąga szesnaście lat Jess zostaje zmuszony przez ojca do dostania się na szkolenie w Bibliotece Aleksandryjskiej, dzięki któremu ma zostać uczonym. Ojciec chce by Jess był szpiegiem przemytników w Bibliotece. Czego chłopak dowie się o instytucji, przed którą musiał się ukrywać przez całe swoje życie?
Akcja książki toczy się wartko, czego zwykle nie lubię w książkach, jednak ta była inna. Dodatkowo autorka ciekawie i dogłębnie przedstawia bohaterów, co też jest plusem. Książka bardzo mi się podobała i polecam ją. Niestety kolejnych części nie przetłumaczono na język polski.

Irena, klasa VIII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Słowo las znaczy świat"Urszula K. Le Guin

Co jeśli na Ziemi nie byłoby już żadnych roślin i zwierząt? To właśnie zdarzyło się w książce Urszuli K. Le Guin. Ludzie odkryli życie na innej planecie i zaczęli ją kolonizować by zdobyć drewno i pożywienie. Wzięli także do niewoli rdzennych mieszkańców planety (nazwali ich stworzonkami) i zaczęli wykorzystywać ich do pracy. Jednak jeden z kolonizatorów przekroczył granicę, co zapoczątkowało bunt stworzonek.  Bardzo spodobała mi się ta książka. Jest ciekawie napisana oraz przekazuje nam punkt widzenia każdej ze stron konfliktu. Polecam.



Irena, klasa VIII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Rok, w którym nauczyłam się kłamać", Lauren Volk

Wspaniała książka, która, o dziwo, opowiada o dręczeniu w szkole (bardzo współczesnym temacie), zaufaniu, i co najważniejsze kłamstwach, a to wszystko z II wojną światową w tle. Choć główna bohaterka - Annabelle, ma ok. 11 lat, książka z pewnością nadaje się też dla starszych czytelników. Dziewczyna zmaga się z wyrzutami sumienia towarzyszącymi oszustwom. A one będą się nawarstwiały... 
Chociaż nie jest to optymistyczna lektura, a tematy w niej poruszane są bardzo trudne, w momentach szczerości głównej bohaterki, daje poczucie bezpieczeństwa. Tę książkę na pewno będziecie długo wspominać. (Choć mam nadzieję że nie pójdziecie w ślady Annabelle, a rok 2022 nie będzie tym, w którym nauczyliście się kłamać (; )

Helena, klasa VIII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Córka głębin", Rick Riordan

Jest to pierwsza część nowej serii autora znanego z cyklu „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”. Rick postawił tym razem na zupełnie inną tematykę – zamiast inspirować się mitami, postanowił oprzeć się na „Dwudziestu tysiącach mil podwodnej żeglugi” Juliusza Verne.    
Ana Dakkar jest uczennicą elitarnej szkoły dla naukowców związanych z morzami (tak to nie przypadek, że Percy jest synem Posejdona, a następna książka opowiada o oceanografce. Jak sam mówił w wywiadach, autor zawsze czuł się związany z wodą). Główna bohaterka będąca świadkiem strasznej tragedii, która sprawiła, że straciła najważniejsze dla siebie osoby i miejsca, musi z użyciem najnowszej technologii, powstrzymać wroga przed wykorzystaniem jej dziedzictwa, do zdecydowanie złych celów.
Fabuła bardzo wciąga, ale UWAGA, nie wiadomo czy będzie następna część - Rick Riordan zajmuje się teraz pisaniem nowego tomu „Percy’ego Jacksona”, więc ostrzegam przed zbytnim przywiązywaniem się do bohaterów (tak, dobrze przeczytaliście. Riordan zdecydował się dopisać kolejny tom! Jego nazwa to „Percy Jackson. The chalice of the gods”, ale po więcej informacji zapraszam na polski fandom Riordanopedia :)                                                                      
Książka ma 375 stron dosyć małą czcionką, ale po przeczytaniu pierwszego rozdziału lektura idzie tak szybko, że da się ją przeczytać w kilka dni (przynajmniej w moim przypadku). Jest pełna charakterystycznego dla jej autora poczucia humoru. 
A wy? W jakim domu Akademii Hardinga i Pencrofta jesteście? Rekin? Orka? A może delfin albo ośmiornica? Jeśli chcecie się dowiedzieć, sięgnijcie po „Córkę Głębin”!!!


Helena, klasa VIII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
„Ja cię kocham, a ty miau”, Katarzyna Berenika Miszczuk

Lord i jego pani dostają zaproszenie do niemieckiego dworku Stefana Śmietańskiego na konkurs artystyczny. Wygrany zostanie spadkobiercą pana Stefana. Wszystko wygląda normalnie do czasu znalezienia pierwszych zwłok. Wciągająca komedia kryminalna opowiedziana oczami kota Lorda. Do ostatniej kartki nie wiadomo było jak to się zakończy.

Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------

„Rok 1984”, George Orwell

Książka opowiada o życiu Winstona Smitha, który pewnego dnia postanawia zbuntować się przeciwko wszechpotężnej machinie państwowej. 
Bardzo lubię sposób pisania Orwella. To kolejna interesująca historia, podobnie jak "Folwark Zwierzęcy".

Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
„Atlas naturalnych kamieni szlachetnych i ozdobnych”, Jerzy Żaba, Irena V. Żaba

Atlas przedstawia minerały i skały z całego świata. Ciekawie opisane. Wszystkie potrzebne informacje zawarte są w tekście. Nie brakuje ciekawostek. Atlas zawiera też miejsca występowania poszczególnych minerałów na terenie Polski.

Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Seria „Władca pierścieni", J. R. R. Tolkien
Następca Bilbo Baggisa - Frodo, otrzymuje od niego Pierścień Mocy, który należy niezwłocznie zniszczyć by udaremnić niecne plany Saurona. 
Wciągająca fantastyczna historia podzielona na trzy tomy o wielu wspaniałych przygodach Froda i jego drużyny. 
Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Seria „Najfutbolniejsi", Roberto Santiago
Książki opowiadają o grupce przyjaciół grających w piłkę nożną. Głównym bohaterem jest Franciszek, zwany Łamagą, który ze swoimi przyjaciółmi przeżywa dużo niesamowitych przygód. 
Do tej pory ukazało się 14 tomów przetłumaczonych na polski. W każdej części drużyna rozwiązuje zagadkę.
Polecam tę kolekcję każdemu, kto lubi serie przygodowe i fanom piłki nożnej. Już wkrótce będzie można przeczytać kolejny tom pt. "Tajemnica 101 czaszek" i ja już nie mogę się doczekać. 
 

Krzysztof, klasa IV
-------------------------------------------------------------------------------------------------
„Bramkarze", Joanna Jagiełło, Jarosław Kaczmarek
Jest to książka o bramkarzach, takich jak: Gianluigi Buffon, Lew Jaszyn, Manuel Neuer, Petr Cech, Iker Casillasm, Krzysztof Fabiański. Jeśli chcesz wiedzieć jaką drogę trzeba przejść, żeby zostać bramkarzem, to jest to książka dla ciebie. 
Polecam tę książkę każdemu, kto nie ma pomysłu na swoje treningi oraz oczywiście wszystkim zainteresowanym piłką nożną. 
 

Krzysztof, klasa IV
-------------------------------------------------------------------------------------------------
„Bracia Lwie Serce", Astrid Lindgren
Jest to opowieść o dwóch braciach, młodszy ma na imię Sucharek, a starszy Jonatan. Sucharek jest ciężko chory i ma umrzeć, ale gdy w domu wybucha pożar, to Jonatan ginie ratując młodszego brata. Gdy obaj trafiają do magicznej krainy zwanej Nagijala, spotykają okrutnego Tengila. Bracia przeżywają wiele niebezpiecznych przygód walcząc z nim o wolność Doliny Wiśni, w której zamieszkali.
To moja ulubiona książka. Polecam ją tym, którzy lubią książki przygodowe z elementami magii. 
 


Krzysztof, klasa IV
-------------------------------------------------------------------------------------------------
„Szpony i kły. Wiedźmin”, Andrzej Sapkowski

Książka zawiera jedenaście opowiadań różnych autorów. Zdarzenia rozgrywają się w wiedźmińskim świecie. Przedstawia losy znanych już, jak i nowych postaci. Za najbardziej ciekawe opowieści uważam "Ironię losu" Sobiesława Kołakowskiego opowiadającą o latawicy Tamrze i Wiltcie szukających pomocy u Białego Wilka oraz "Szpony i kły" Jacka Wróbla będącą uzupełnieniem historii z "Ostatniego życzenia", czyli reportażem całego zdarzenia z punktu widzenia strzygi.


Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
„Jeden fałszywy ruch”, Harlan Coben

Agent sportowy Myron Bolitar podejmuje się ochrony gwiazdy żeńskiej koszykówki, Brendy Slaughter, nękanej telefonicznymi pogróżkami. Czy kłopoty Brendy mają związek ze zniknięciem jej matki przed  dwudziestoma laty? Czemu ojciec Brendy ma zakaz zbliżania się do niej i gdzie teraz jest? Odpowiedzi na te pytania są nieoczywiste    i znajdziesz je w książce.


Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
„O powstawaniu gatunków”, Karol Darwin

Książka przedstawia teorię powstawania gatunków drogą ewolucji. Zawiera wiele ciekawostek i przykładów przeprowadzonych przez Darwina doświadczeń (moim zdaniem najbardziej interesujące było doświadczenie gdy w trzech łyżkach stołowych mułu znaleziono ponad 200 nasion roślin z ok. 3 gatunków). Niektóre z informacji są niezgodne z dzisiejszą wiedzą, ale myślę, że i tak warto się z nią zapoznać, ponieważ jest ona uznawana za fundamentalne dzieło nauk przyrodniczych. Dla osób niezainteresowanych czytaniem całej książki, polecam przeczytać ostatni rozdział zawierający streszczenie poprzednich oraz podsumowanie całej teorii.



Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
„Znaczy kapitan", Karol Olgierd Borchardt

Jest to historia napisana na podstawie faktycznych wydarzeń. Książka poświęcona została kapitanowi Mamertowi Stankiewiczowi, który jest jednocześnie jednym z głównych bohaterów. Powieść składa się z około czterdziestu rozdziałów, z których każdy opowiada inną historię z czasów gdy autor był marynarzem. Historia podobała mi się, ponieważ lubię morskie przygody.


Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
„Blask fantastyczny”, Terry Pratchett

Nad światem dysku pojawia się czerwona gwiazda, w dodatku z każdym dniem się przybliża. Gdy wszyscy mieszkańcy Ankh-Morpork uciekają w góry, by mieć lepszy widok na zniszczenie Dysku, mag Rincenwind z Dwukwiatem, Bagażem i resztą zmierzają w przeciwnym kierunku, by wypowiedzieć wszystkie zaklęcia z księgi Octavo i uratować świat. Jednak czekają ich liczne przeszkody. Jest to bardzo ciekawa książka, w której dużo się dzieje. Autor zabawnie i wciągająco opisuje wydarzenia. Przeczytanie tej książki zachęciło mnie do przeczytania innych książek z cyklu Świat Dysku.


Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Atlas lądów niebyłych"Edward Brooke-Hitching

W atlasie zebrane są informacje o niektórych z mitycznych lądów, które pojawiały się na mapach, ale w rzeczywistości nigdy nie istniały. Pojawiają się tu będące wytworem wyobraźni kartografów El Dorado, Góry Księżycowe czy Atlantyda, ale także mniej znane jak Hy Brasil - wyimaginowana wyspa, która miała wyłaniać się z oceanu co siedem lat. W większości rozdziałów można znaleźć opisy legend związanych z danymi miejscami. Dodatkowo atlas jest bogato ilustrowany mapami, z których za najciekawszą uważam mapę Johna Cary'ego z 1805r. przedstawiającą Afrykę, przez której środek przechodzi łańcuch gór Konga połączonych z Górami Księżycowymi (te góry nie istnieją). Książka jest bardzo wciągająca i polecam ją przeczytać.


Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"W 80 dni dookoła świata", Juliusz Verne

Phileas Fogg, człowiek który planuje wszystko co do sekundy, założył się ze swoimi kolegami z klubu "Reforma" o 20000 funtów szterlingów, że odbędzie podróż dookoła świata w ciągu osiemdziesięciu dni. Razem ze swym lokajem Janem wyruszają w podróż jeszcze tego samego dnia. Nie wiedzą jednak, że ich tropem podąża agent policyjny Fix. Oczekują ich niesamowite przygody zapierające dech w piersiach. Wspaniała książka z podwójnie zaskakującym zakończeniem. Polecam miłośnikom książek przygodowych!


Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Mitologia słowiańska", Aleksander Bruckner

Autor książki obala mity związane z mitologią słowiańską. Istotną część książki poświęca bogom słowiańskim: Perunowi, Swarogowi-Dadźbogowi oraz Welesowi-Wołosowi. W dalszych rozdziałach zajmuje się pomniejszymi bóstwami ruskimi oraz demonologią. Wspomina także o elementach obrzędowych. Duża część książki poświęcona jest etymologii imion bogów i bóstw słowiańskich. Uważam, że jest to interesująca książka, która poszerza wiedzę o dawnych wierzeniach.


Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Kot który czytał wspak", Liliana Jackson Braun

Jim Qwilleran po przeprowadzce do nowego miasta dostaje pracę w gazecie na stanowisku krytyka sztuki. By wykonywać lepiej swoją pracę postanawia zapoznać się z artystami zamieszkującymi miasto. Jednak w gazecie pracuje także inny krytyk sztuki, niejaki George Bonifield Mountclemens III, który jest nielubiany przez artystów z powodu jego niepochlebnych artykułów. Qwilleran postanawia spotkać się z nim i tam poznaje swego przyszłego wspólnika w śledztwie na temat zabójstwa Earla Lambretha-kota Koko. Książka napisana ciekawie. Trudno było oderwać się od niej. Polecam każdemu.


Irena, klasa VII
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.